BCFI COMMITTEE & WORKING GROUP

 

BCFI COMMITTEES

1. AUDIT & COMPLIANCE COMMITTEE, PROGRAMME IMPLEMENTATION, ENFORCEMENT, DISCIPLINARY & SRO

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Vijay Pratap Singh Aditya  Ekgaon Technologies Private Limited  Chair
2 Ms Seema Prem  FIA Technology Services Private Limited  Member
3 Mr Alakh Naresh Gargiya  Mindsarray Technologies Pvt Ltd (Pay1)  Member
4 Mr Rajvinder Singh  Aadharrshila Enroll Systems Private Limited (Bankit)  Member
5 Mr Ghanta Srinivasa Rao  IRIX Technologies Private limited  Member
6 Ms Neha Lakhani  InstantPay India Limited  Member

2. RESOURCE MOBILIZATION COMMITTEE & ECONOMIC AFFAIRS COMMITTEE (RMEAC)

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Sasidhar Thumuluri Basix Sub-K Itransactions Limited Chair
2 Ms Seema Prem FIA Technology Services Private Limited Member
3 Mr Vijay Pratap Singh Aditya Ekgaon Technologies Private Limited Member
4 Mr Pawan Gusain Aadharrshila Enroll Systems Private Limited (Bankit) Member
5 Dr L H Manjunath Shri Kshetra Dharmathala Rural Development Project Member
6 Mr Ajay Kumar Integra Micro Systems Private Limited Member

3. PUBLIC POLICY AFFAIRS COMMITTEE

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Ms Seema Prem  FIA Technology Services Private Limited Chair
2 Mr Rajvinder Singh  Aadharrshila Enroll Systems Private Limited (Bankit) Member
3 Dr L H Manjunath  Shri Kshetra Dharmathala Rural Development Project Member

4. MEMBERSHIP AFFAIRS COMMITTEE (MAC)

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Vivek Kapur  Spice Digital Limited Chair
2 Mr Santosh Galgali  IRIX Technologies Private Limited Member
3 Mr Chirag Shah  MOS Utility Private Limited (MultiLink) Member
4 Mr Harish Raghu  Saggraha Management Services Private Limited Member

5. CORPORATE COMMUNICATIONS & EVENTS COMMITTEE (CCC)

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Anand Kumar Bajaj  Nearby Technologies Private Limited (Paynearby)  Chair
2 Ms Seema Prem  FIA Technology Services Private Limited  Member
3 Mr Alakh Naresh Gargiya  Mindsarray Technologies Private Limited (Pay1)  Member
4 Mr Mridul Maurya  Aadharrshila Enroll Systems Private Limited (Bankit)  Member
5 Mr Chirag Shah  MOS Utility Private Limited (MultiLink)  Member
5 Ms Neha Lakhani  InstantPay India Limited  Member

6. GOVERNANCE COMMITTEE

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Sasidhar Thumuluri Basix Sub-K Itransactions Limited  -
2 Ms Seema Prem FIA Technology Services Private Limited  -
3 Mr Mahesh Jain Integra Micro Systems Private Limited  -
4 Mr Anand Kumar Bajaj Nearby Technologies Private Limited (Paynearby)  -
5 Mr Sunil Kulkarni Oxigen Services India Private Lmiited  -

7. RECRUITMENT & COMPENSATION COMMITTEE (RCC)

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Amit Jain Fino Payments Bank  -
2 Mr Sasidhar Thumuluri Basix Sub-K Itransactions Limited  -
3 Ms Seema Prem FIA Technology Services Private Limited  -

 

BCFI WORKING GROUP

 

1. WORKING GROUP - PPI BCs

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Sunil kapoor  Spice Digital Limited  Chair
2 Mr Ketan Doshi  Pay Point India Network Private Limited  Member
3 Mr Sumit Khadria  EbixCash Card Limited  Member
4 Mr Sunil Kulkarni  Oxigen Services India Private Lmiited  Member
5 Mr Abhishek Sinha  Eko India Financial Services Private Limited  Member
6 Mr Shaibu Cherian  Paul Fincap Private Limited  Member

2. WORKING GROUP - CREDIT BCs

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Harish Raghu  Saggraha Management Services Private Limited  Chair
2 Mr Sasidhar Thumuluri  Basix Sub-K Itransactions Limited  Member
3 Mr Mukul Jaiswal  Cashpor Micro Credit  Member
4 Ms Veena Mankar  RBL FinServe Limited  Member
5 Mr Jagadish Ramadugu  Vaya Finserv Private Limited  Member
6 Mr Mahesh Ramchandran  Commonwealth Inclusive Growth Services Limited  Member
7 Mr LVLN Murty  IFMR Rural Channel & Services Private Limited  Member
8 Dr L H Manjunath  Shri Kshetra Dharmathala Rural Development Project  Member
9 Mr Niranjan Sheelavant  NextRu Livelihoods Private Limited  Member
10 Ms Alphina Jos  BWDA Finance Limited Member

3. WORKING GROUP - PURE PLAY BCs

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Prakash Prabhu  Atyati Technologies Private Limited  Chair
2 Ms Seema Prem  FIA Technology Services Private Limited  Member
3 Mr Amit Jain  Fino Payments Bank  Member
4 Mr Ajeet Kumar Singh  Save Solutions Private Limited  Member
5 Mr Akhilesh Akhil  Sanjivani Vikas Foundation  Member
6 Mr Alakh Gargiya  Mindsarray Technologies Private Limited (Pay1)  Member
7 Mr Amit Nigam  Aadharrshila Enroll Systems Private Limited (Bankit)  Member
8 Mr Chirag Shah  MOS Utility Private Limited (MultiLink)  Member
9 Mr Deepak Sharma  Sunalpha Green Technologies Private Limited (Tripborn)  Member
10 Mr Harish Raghu  Saggraha Management Services Private Limited  Member
11 Mr Mahesh Jain  Integra Micro Systems Private Limited  Member
12 Mr Manoj Agarwal  Sahaj E-village Limited  Member
13 Mr Mukesh Hajela  NICT Technologies Private Limited  Member
14 Mr Paresh Rajde  Suvidhaa Infoserve Private Limited  Member
15 Mr Parveen Wadhwa  Parnav Online Solutions Private Limited (PayBingo)  Member
16 Mr Anurag Gupta  Zero Mass Private Limited  Member
17 Mr Praveen Dhabhai  Sugal & Damani Utility Services Private Limited (Payworld India)  Member
18 Mr R R Kalyan  Center For Development Orientation & Training  Member
19 Mr R S Narayanan  Centillion Solutions  & Services Private limited  Member
20 Mr Rajesh Kumar  Kissan E Services Private Limited  Member
21 Mr Santosh Galgali  IRIX Technologies Private Limited  Member
22 Mr Sasidhar Thumuluri  Basix Sub-K Itransactions Limited  Member
23 Mr Shailendra Agarwal  InstantPay India Limited  Member
24 Mr Sivanand Kumar  Gram Tarang Inclusive Development Services Private Limited  Member
25 Mr Srikanth Nadhamuni  Novopay Solutions Private Limited  Member
26 Mr Suneel Gupta  QuickSun Technologies Private Limited  Member

4. WORKING GROUP - FINTECH BCs

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Paresh Rajde  Suvidhaa Infoserve Private Limited  Chair
2 Mr Sasidhar Thumuluri  Basix Sub-K Itransactions Limited  Member
3 Mr Amit Jain  Fino Payments Bank  Member
4 Mr Anand Kumar Bajaj  Nearby Technologies Private Limited (Paynearby)  Member

5. WORKING GROUP COSTING & PRICING

SL NAME COMPANY NAME DESIGNATION
1 Mr Probir Roy  Paymate India Private Limited  Chair
2 Mr Rishi Gupta  Fino Payments Bank  Member
3 Mr Sasidhar Thumuluri  Basix Sub-K Itransactions Limited  Member
4 Mr Abhishek Sinha  Eko India Financial Services Private Limited  Member
5 Mr Paresh Rajde  Suvidhaa Infoserve Private Limited  Member
6 Mr Ketan Doshi  Pay Point India Network Private Limited  Member
7 Mr Akhilesh Akhil  Sanjivani Vikas Foundation  Member
8 Mr Mahesh Jain  Integra Micro Systems Private Limited  Member
9 Mr Ajeet Kumar Singh  Save Solutions Private Limited  Member
10 Ms Seema Prem  FIA Technology Services Private Limited  Member